A szoftvermodul áttekintése
A funkció rövid leírása
A szoftvermodul használatának célja egy vagy több (egymással kapcsolatban lévő) idősor ellenőrzése, javítása, szükség esetén hiányainak pótlása. Az elsődleges feldolgozás körébe tartozó műveletek eredménye a feldolgozott idősor. Az elsődleges feldolgozáson túl a program használható az idősorok összehasonlító elemzésére, vizsgálatára is.
Előfeltételek és kapcsolódó leírások
A funkció használatához szükségesek azok az ismeretek és előzetes beállítások, amelyeket az alábbi leírások tartalmaznak:
- A VM keretrendszer használatának leírása, állomások és idősorok kiválasztása, a funkciókhoz való hozzáadása.
- Elsődleges adatfeldolgozás – rendszerbeállítások.
- Grafikon beállítások általános leírása
Az elsődleges adatfeldolgozás a vízrajzi tevékenység egyik legfontosabb feladata az információszerzés (észlelés/mérés, adatrögzítés, továbbítás) után.
A vízrajzi adatgyűjtés során több, egymást időben átfedő (redundáns), minőségében és mintavételi sűrűségében eltérő (észlelt, regisztrált, ellenőrző) adatsor keletkezik egy mérőhely – vízrajzi állomás – egy adott adatfajtájára. Ezek az adatrögzítő munkatárs, és/vagy az adatrögzítő rendszer esetleges durva adatellenőrzése mellett közvetlenül szolgálják a vízügyi tevékenység (főleg vízkárelhárítás) operatív adatigényét.
A döntések hidrológiai megalapozásához (pl. előrejelzés, vízkészletgazdálkodás), a felelősséggel járó adatszolgáltatáshoz az operatív adat magában nem megfelelő. Az elsődleges adatfeldolgozás célja a hibáktól mentesített, redundancia-mentes adatsor előállítása, azaz a „feldolgozott” idősor. Az elsődleges adatfeldolgozás előírásszerű, ismétlődő és ütemezett vízrajzi feladat.
A feldolgozott idősor gyakorlatilag egy ellenőrzési, javítási – és szükség szerint ritkítási – folyamaton átment, az egyidejűek közül a legjobbnak ítéltet megtartott (tehát redundancia-mentesített) idősor. Ez alapja lehet egy igényesebb elemzésnek, a megbízható és felelősséggel felvállalható, közreadható adatszolgáltatásnak, statisztikáknak. Időbeli kiterjedése és aktualitása viszont korlátozott, mivel az adatfeldolgozás – igen jelentős munkaigénye miatt – csak hosszabb ciklusokban (havi, negyedéves, éves) működtethető.
Az elsődleges adatfeldolgozás szabályozása a mindenkori hatályos vízrajzi „Adatforgalmi Rend”-ben történik. A részletes szakmai alapokat a vízrajzi „Műszaki Irányelvek” (MI) tartalmazzák (MI-10-250/4; MI-10-251/2, 3, 4, 6, 10).
Az elsődleges adatfeldolgozás folyamata
A feldolgozásba bevonandó adatsorok (észlelt/mért/távérzékelt, ellenőrző, regisztrált) a Magyar Hidrológiai Adatbázisban (MHA) találhatók, ahová különböző úton (adatrögzítés, távmérés, stb.) kerülnek. Az elsődleges feldolgozás folyamatában ezeknek az adatoknak az ellenőrzésével, szűrésével és szükség szerinti összevonásával jön létre egy eredmény adatsor, amelyet feldolgozott adatsor elnevezéssel mentünk az adatbázisba.
Az ellenőrzési-feldolgozási folyamat érdemi része a grafikusan és numerikusan megjelenített idősorok ellenőrzése és javítása. A javítás történhet adatpontonként, vagy a kijelölt időintervallumra csoportosan, vonatkoztatható értékre, vagy adatminősítésre. A közvetlen adatmódosítás mellett több függvényszerű eljárás, speciális feldolgozás segíti a hidrológiailag legmegfelelőbb és hatékony feldolgozást. A több, redundáns adatsorból egyesítéssel, összefésüléssel hozhatjuk létre az ismétlésmentes idősort, melyet az ésszerű adatigény és adattárolás szempontjai szerint ritkíthatunk.
A feldolgozott idősor mentésénél az adatbázisban a felülírási mód a következő: amennyiben a kérdéses időintervallumban már léteztek korábban mentett adatok, azok törlődnek és helyükre az új adatok kerülnek.
A feldolgozáshoz felhasznált, esetleg módosult alap-adatsorok az MHA adatbázisba nem kerülhetnek vissza. E munka-adatsorok – a feldolgozás későbbi folytatásához vagy egyéb célokra – a helyi munka adatbázisba elmenthetők.
Created with the Personal Edition of HelpNDoc: News and information about help authoring tools and software