Az adatrögzítés/javítás menete
A funkció indítása a „Vízrajz” ikonnal megnyitható kétszintes menüben, az „Operatív adatrögzítés – Vízállás előrejelzés” menüponttal történik.
- Az előrejelzés rögzítését segíti az „Előrejelzések katalógusa” ablak. Ebben megjelennek az előrejelzések főbb adatai (sorszám, készítő, típus, időtartam). Ebben az ablakban lehet kiválasztani, hogy melyik előrejelzés kerüljön a grafikonra.
- A menüszalagon az Időtartam megadásával, az előrejelző szervezet és az „Alkalmaz” parancs hatására az „Előrejelzések katalógusa” ablak feltöltődik.
- Az ablakban kiválasztott aktív sorban előrejelzés főbb adatai az „Előrejelzések adatai” és az „Állomások” ablakban megjelennek.
- Az „Állomások” ablakban kiválasztott állomás adataival az „Előrejelzés” és a „Grafikon” feltöltődik.
- Új előrejelzés rögzítéséhez az „Új” gomb segítségével ki kell választani az adatrögzítés módját
- előrejelzés típusát (pl. folyamatos előrejelzés)
- adatfajtát (vízállás vagy vízhozam).
- Az előrejelzés kiválasztásával az előrejelzés típusának megfelelő adatrögzítő ablak áll elő.
- Az „Előrejelzés azonosítói” ablakban ki kell tölteni a szerkesztendő előrejelzés főbb adatait.
- A keretrendszerből az állomásokat és a hidrológiai adatfajtát kell kiválasztani és a funkcióhoz kapcsolni (lásd a keretrendszer leírásánál).
- Kézi adatrögzítés esetén a „Fogd-és-vidd” módszerrel az egyes, vagy egy profilba tartozó állomásokat az ”Előrejelzés” ablakba lehet dobni. A táblázatba értelemszerűen be kell írni az adatokat.
- Import esetén az importálandó állomány tartalmazza az előrejelzésbe bevont állomásokat és az előrejelzés időtartamát. Folyamatos előrejelzés esetén az adatbeviteli táblázatok nem szerkeszthetőek. Két táblázatot tartalmaz. Egyik az importált állományban szereplő állomásokat, a másik az állomáshoz tartozó idősort.
- Tetőzési előrejelzés esetén az adatbeviteli táblázat az import állomány fogadására és kézi adatrögzítésre egyaránt alkalmas. Tartalmazza az állomás főbb azonosítóit és az előrejelzett tetőző értéket. Középérték esetén időbeli és adatfajta megbízhatósági tartománnyal együtt. Intervallumos megadás esetén időbeli és adatfajta tartománnyal.
- Az adatbeviteli táblázat sorait az adott állomáshoz tartozó egymás utáni időpontok, oszlopait a vízállások, a megbízhatósági tartományok és a tetőzést meghatározó jelölőnégyzetek jelentik. A szerkeszthető mezők eltérő színnel jelennek meg.
- A „Mentés” paranccsal az adatok az adatbázisba mentendők.
- Az „Előrejelzések katalógusa” ablakban felülvizsgálatot igénylő esetben az adatrögzítő jelölőnégyzet kitöltésével dönthet egy adott előrejelzés érvénytelenítéséről. A döntés alapja: elírás, tévesztés, az adott állomásról rendelkezésre álló szakmai információk, mérési körülmények, a levonuló árhullám tulajdonságai (pl. felvízi vízmércék adatai, kanyarulatok, jégtorlasz hatása, stb.).
- A döntést segítő információként az időtartományba eső vízállásoknál egy megjelenítő grafikon áll rendelkezésre.
- A funkcióban egyszerre csak egy állomás adatsora szerkeszthető, de grafikonon egyszerre több is megjeleníthető.
Created with the Personal Edition of HelpNDoc: Make Documentation a Breeze with HelpNDoc's Clean and Efficient User Interface