Itt történik a 6. sz. adatforgalmi rend (5/2014. OVF utasítás) előírásai és ütemezése alapján a napi rendszerességű, gyorsinformációs jellegű országos és helyi érdekeltségű vízrajzi adatok rögzítése. Az itt rögzített adatok jelentik egyúttal a hosszúidejű hidrológiai jellegű idősorok elsődleges rögzítését, nyers észlelt, észlelt adattípusként bekerülnek az adott adatfajta megfelelő idősorába. (lásd 6.1. Havi adatrögzítés) Ehhez a vízrajzi állomások kezelésénél az észlelt adatok körének pontos definiálása, egyértelmű megfeleltetése, az állomások kezelésének folyamatos karbantartása szükséges. 

A funkcióban hatféle adatrögzítési lehetőség van:

  • Felszíni állomások – Napi rendszeres adatrögzítés
  • Felszíni állomások – Napi rendszeres adatrögzítés jégadatokkal
  • Hidrometeorológiai állomások – Napi adatrögzítés
  • Hidrometeorológiai állomások – Napi adatrögzítés (csapadékadatok)
  • Hidrometeorológiai állomások – Napi adatrögzítés (csapadék- és hőmérsékletadatok)
  • Jégadatok jégjelentő szakaszokról (ez a hosszmenti adatokat jelenti)

Napi adatrögzítési módban a kiválasztott nap reggeli és/vagy esti észlelési időpontjaihoz tartozó adatok ellenőrizhetők/módosíthatók az adatkosárban szereplő állomásokra. (Kapcsolódás a VÁM programhoz.) 

Az objektumtípus választása, illetve egyes esetekben az adatbevitel vonatkoztatási időpontja határozza meg az adatbeviteli űrlap kialakítását. (Pl. jégjelentő idényben a felszíni állomások űrlapja a pontszerű jégadatokkal kiegészülve jelenik meg.)

A felszíni vízrajzi állomásokról és a hidrometeorológiai állomásokról adatok egy része távjelzett adatként érkezik be vízrajzi rendszerbe. Ilyen állomások esetében kézi adatrögzítés nincs, de a beérkezett távmért adatok tájékoztatólag egyes űrlapokon megjelennek.

A funkcióban a nyers észlelt adatok rögzítése történik. A rögzített adatokból mércejavítással az észlelt idősort automatikusan a VM rendszer előállítja. Ugyanígy a tárolt összefüggések alapján a vízhozam kiszámítása is megtörténik. (Q-H, K-H, R tényező, dH tényező) Az operatív idősor elsődlegesen a távmért adatokból áll. Ha az észlelt adatok alapján az operatív idősor előállításán módosítani szükséges, akkor azt az Operatív idősor szabályai funkcióban kell elvégezni. (Lásd 7.9. fejezet)

Az operatív idősor minőségének, a hidrológiai tendenciák követésére az adatbeviteli képernyő alján a vízállás, vízhozam adatsorokat egy-egy kisméretű grafikon jeleníti meg az utóbbi 5 nap adataival. A grafikon mindig azon állomás adatait mutatja, amelyik adatrögítési sora aktív. 

Az operatív jellegű adatok szolgálják a napi országos és helyi előrejelzéseket, a védekezési feladatok ellátását, a vízszolgáltatási tevékenységet, üzemirányítási rendszereket, ezért az adatok egy része folyamatos és automatikus háttéreljárások segítségével a http://www.vizugy.hu/ és a http://www.hydroinfo.hu honlapon publikálódik. Az operatív adatok ezenkívül az üzemirányítási rendszereket kiszolgáló információs rendszerekbe is bekerülnek (pl. TIKEVIR, TELEDAN), bemeneti adatként szolgálhatnak előrejelző rendszereknek, modelleknek (pl. DIWA – Balaton-Sió döntéstámogató rendszer, ProRaab).

Ebben a funkcióban kell elvégezni a korábban hibásan rögzített adatok javítását is.

Created with the Personal Edition of HelpNDoc: Effortlessly upgrade your WinHelp HLP help files to CHM with HelpNDoc