A jelentkező probléma tipikus volt a hagyományos vízállásírók időszakában, de lineáris dekalibráció korszerű érzékelőknél is előfordulhat.

   

Regisztrált idősor-szakasz illesztése észlelt adatokhoz (transzformáció előtti és utáni állapot)

A végrehajtáshoz a transzformálandó szakaszt kijelöljük, és a menüsáv „Lineáris transzformáció” keretében, a „Kijelöl” parancs után az új kezdő- és végértéket beírjuk. A „Végrehajt” parancsra történik meg a transzformáció. 

Változatlan időpontok esetén az ’x’ adatpont új vízállásértéke (Hx) a következő lesz: 

      Hx = Hk + ΔHk +(Tx-Tk)/(Tv-Tk) * ΔH

ahol 

     Hk         az eredeti kezdő vízállás

     Tk , Tv , Tx         a kezdő-, záró- és vizsgált időpont

     ΔHk          a kezdő vízállás eltérése a valóditól

     ΔH         a záró és kezdő eltérések különbsége

Változó időpontnál az adatpont transzformációjához először a szakasz időtartamának eredeti és új értékének arányával szorozzuk az eredeti kezdőponttól vett időtartamokat, majd ezt az új kezdőponthoz adjuk. Az érték-transzformáció az előbbiek szerint készül.

Még egyszer hangsúlyozzuk, hogy a transzformáció nem csak az adatokra, hanem az időszakra is vonatkozik: a program a kijelölést a kezdő- és záró időpontokkal megadott időszakra igazítja rá. Ha nem kívánjuk az időpontok változását, akkor a következőképpen célszerű eljárni: a táblázaton egérrel kijelöljük a módosítandó adatokat, majd ezután megnyomjuk a „kijelöl” gombot. Hibalehetőség viszont, ha kézzel írjuk be a kezdő és záró időpontot és nem figyelünk arra, hogy ténylegesen mi van kijelölve.

Created with the Personal Edition of HelpNDoc: Converting Word Documents to eBooks: A Step-by-Step Guide with HelpNDoc