Ez a rész méretezhető vízszintesen, vagy igény szerint az egész el is rejthető, vagy előhívható.

Az adatszűrő egyes elemei balról jobbra és azon belül fentről lefelé szűkítik a kiválasztott objektumokat. Azok az elemek, amelyek nem vesznek részt a szűrésben jelölőnégyzettel kikapcsolhatóak. Az állomásokat a füleken megadott feltételekkel szűrhetjük. A szűrés eredménye a középső (Kiválasztott elemek) táblázatos részben jelenik meg a szűrés gomb hatására.

  1. Objektumtípusok: Kötelező választani. Nem méretezhető. Változtatás esetén üríti és inicializálja az alatta lévő elemeket.
  2. Térkép: Nem kötelező választani, összecsukható.
  3. Tulajdonságok: Egyik eleme sem kötelező, külön-külön összecsukhatók.
  4. Állomás: További törzsadat szűrési lehetőségek
  5. Kiválasztott elemek: Nem kötelező egyben összecsukható, Adatfajta és Adattípus nem kötelező. Csak adattípus, adatfajta nélkül nem választható.

A táblázat alatti további paraméterek (Adatfajta, adattípus) listája függ a szűrők tartalmától. A kiválasztott objektumtípus szűri a választható adatfajtákat és a választott adatfajta szűri a választható adattípusokat.

A térkép fülön a gombra kattintva megjelenik a térképi őárbeszédpanel.

A térképen kiválasztott elemek listája a Befejez gombra lecseréli a térkép táblázat elemeit. A kiválasztás eszközei a lekérdezés legördülő listában:

  • Pont: az elemekre egyesével kattintva Ctrl billentyűvel egyedileg választunk
  • Keret: Lehet húzással téglalappal területet megadni, melybe eső objektumokat választunk.
  • Poligon: lehet húzással poligonnal területet megadni, melybe eső objektumokat választunk.
  • Terület: Vízügy, Vízgyűjtő, Szakaszmérnökség terület típust lehet választani, a kiválasztott típus egy elemére kattintva a térképen a kiválasztott objektum területére eső objektumokat választunk. A területek választahósága függ a nagyítás mértékétől.

A kiválasztott elemek a térképen belül táblázatosan is megjelennek. A listát a gombbal törölhetjük.


  1. Szűrés
  2. Kijelöltek hozzáadása az adatkosárhoz
  3. Az Összes elem hozzáadása az adatkosárhoz
  4. A kijelöltek hozzáadása a funkcióhoz
  5. Az összes elem hozzáadása a funkcióhoz
  6. Az idők frissítése

A szűrők beállítása után a szűrési feltételnek megfelelő elemeket a szűrő gombbal a kiválasztott listához adhatjuk. A szűrő gomb kitörli a választott listát és feltölti azokkal az elemekkel, amelyek az összes felette lévő nyitott szűrőnek eleget tesznek. A további gombokkal a kiválasztott elemeit a táblázatból hozzáadhatjuk az adatkosárhoz, vagy az aktív funkcióhoz. A táblázat egy során duplán kattintva hozzáadhatjuk a kiválasztott sort az aktív funkcióhoz. Fogd és vidd módszerrel ráhúzhatjuk a sorokat egy funkció eszköztárához is. Egyes funkcióknál több szerepe is lehet egy adatsornak, ezért a drag and droppal különböző részeihez adhatjuk a funkció ablakának.

Fontos tudni, hogy a szűrőgomb megnyomásakor eltárolja a beállításokat az obektumszűrő és a következő alkalmazás indításkor ezt a tárolt beállítást tölti be. Ha valamelyik fülön van aktív beállítás, akkor az a fül címe alatt megjelenik valamilyen jelzéssel.

Ha a Tulajdonságok szűrőn a Profil szűrő is be van kapcsolva, akkor a táblázatban a profil szerinti sorrendben kerülnek hozzáadásra az objektumok.

A táblázat alatt adatfajtákkal adhatjuk meg, hogy milyen adatfajtával és adattípussal kerül hozzáadásra a választott objektum.

Ha a hierarchikus nézet az aktív, akkor a szűrő gomb megnyomására a kiválasztott állomásokra lekérdezi a rendelkezésre álló adatsorokat a legkorábbi és legkésőbbi adataival. Sok adatsor esetén jelentős mennyiségű adat, ezért ilyenkor hosszabb időt vehet igénybe a szűrés. Erről a nézetről választva adatsort a modulokba való átadáshoz, már a táblázat soraiban van meghatározva az adatfajta és az adattípus, ezért nem is látható az adatfajta és az adattípus választás.

Az időpontok az adatkatalógusban vannak tárolva, mely minden hajnalban frissül (napi egyszer). Ha valamiért szükség van a katalógusban tárolt adatok frissítésére, akkor az idők frissítése gombbal tehető ez meg. pl Beimportálunk nagymennyiségű adatot, és azonnal szeretnénk frissíteni a katalógust.

A hierarchikus nézet alapértelmezetten a táblázat egy csoportosított megjelenítése, a csoportosítás átrendezhető. A hierarchikus nézet táblázatának címsorán jobb egérgombbal kattintva megjelenő helyi menüben a csoportosítás panel megjelenítése opciót kell választani.

=>

A táblázat oszlopcímkéjét megragadva felhúzhatók az oszlopok új csoportosítás szempontnak és szintén húzással átrendezhető a sorrend is.

Ebben a példában arra voltam kíváncsi melyik állomásnak van az aktuális évben (2023) regisztrált felszíni vízállása. (A csoportosított nézetben is csak azok az állomások jelennek meg, amelyek a felső fülek szűrésének megfelelnek.)

Ehhez a következőket kellett tennem:

  1. Átrendeztem a csoportosítást, úgy, hogy az adatfajta, adattípus, állomásnév sorrend legyen. Már ez is elég lenne ahhoz, hogy ha adatfajtához keresnék állomásokat.
  2. Beállítottam a Max oszlopra egy szűrőt, ahol az év 2023 volt. Ezzel csak azok a sorok maradnak meg, amelyeknél az utolsó adat 2023 évi.

A szűrést a táblázat alján szerkeszthetjük, vagy törölhetjük.

Created with the Personal Edition of HelpNDoc: Free HTML Help documentation generator