A feldolgozásba vont idősorok, adatpontok alapvető kezelési feltételeit, alapértelmezett megjelenítését és tulajdonságaik lehetséges értékkészletét ebben a menüpontban módosíthatjuk, illetve ellenőrizhetjük. 

A megjelenő többlapos ablak lap-fülein látható az adatcsoport neve, rákattintással pedig a táblázata. A mezőkre való kattintással vagy a számérték felülírható, vagy a választható szöveges/numerikus lehetőségek legördülő listájából lehet kijelölni a kívántat.

A helyi adatbázis teljes újra frissítésekor ezek a beállítások törlődnek és az adatbázisból iniciális értékkel töltődnek le ismét.

Adatfajták

A kezelt adatfajta (felszíni vízállás, vízhozam, stb.) kódját (tEKod), megnevezését, mértékegységét, pontosságát (tizedes jegyek számát), minimális és maximális megadható értékét mutatja.

Két beállítható tulajdonságuk van. Az egységnyi eltolás értéke (a virtuális értékbeli eltolás mértéke egy kattintásra) tetszés szerinti értékre állítható, alapértelmezésben 1 mértékegységnyi. Az „Y-tengely” pozitív irányát (fel/le) jelöli ki az adott adatfajta számára (nyilván a talajvízszint peremtől mért pozitív távolsága lefelé mutat, azaz a nagyobb érték mélyebb vízszintet, a grafikon süllyedését jelenti). A Pontosság mutatja az engedélyezett tizedesek számát, ez alapján történik az adatok megjelenítése és a számítások utáni kerekítés. A Minimum és a Maximum adatbeviteli űrlapokon kerül ellenőrzésre, megjegyzendő, hogy ezek az értékek állomásonként felülbírálhatók, az adatkorlátok menüpontban.

Adattípusok

A fix típuskód és megnevezésen kívül minden adattípus beállítása módosítható. Ezek mindegyike a grafikonon való megjelenítést szolgálja. Ezek a beállítások csak a feldolgozott adatsor előállítása menüpontban jutnak érvényre.

A „Vonaltípus” az adatpontokat összekötő vonal-típusának (Nincs, Folytonos, Szaggatott, Pont, Pont-vonal) beállíthatóságát adja, a „Vonalvastagság” értelemszerűen a vastagságot pixelben. A „Pontméret” az adatpont kijelzési méretét adja, szintén pixelben, míg a „Pont látható”. Ha a Pontméret 0, akkor nem jelenik meg szimbólum a pontoknál, akkor se ha az adatminősítésnél egyébként lenne ponttípus.

Megjegyzés: az „Ellenőrző” adatok ritkák, összekötésük nem jellemzi a változás menetét, ugyanakkor jelentőségük miatt (nem módosíthatóak!), érdemes mérettel is kiemelni az egyes előfordulásukat.

Adatminősítések

A mérési/észlelési adatokat a bevitelkor, de legkésőbb az elsődleges feldolgozás során minősíteni kell (alapértelmezés: jó). 

A minősítések vizuális megjelenítése jó áttekintést nyújt az adatsor megbízhatósági állapotáról, a gyanús, hibás, vagy javított, illetve kontroll adatok előfordulásáról. Ehhez az egyes adatpontok megjelenítésénél a típushoz beállítható geometriai forma (kör, négyszög, háromszög, stb.) jelentkezik. A beállítható formák nevei a táblázat mezőjére kattintva legördülő listában jelentkeznek. Ezek a beállítások csak a feldolgozott adatsor előállítása menüpontban jutnak érvényre.

Mezőminősítések

Az adatmezőben mindig numerikus érték áll. Ez adott esetben nem jelent valós értéket (pl. a nyom folt), de értékelhető információt igen. A mérési egységet el nem érő adatnak is van jelentősége, pl. a csapadéknyom esetében, bár a beírható 0 mm ezt nem jelzi. Ezekre a problémákra jelent megoldást a „Mezőminősítés” táblázata. Mivel nincs megjelenítési kihatása (kivétel: mérési adathiány megszakítja a grafikon vonalát), nincs szerkeszthető, módosítható tulajdonsága, de informatív jellege igen.

Jég színkódok

A felszíni vízállás-adatsorokhoz rendelhető jégkódok grafikus megjelenítéséhez tervezett színkódok. 

Csak információs célú, de módosítható táblázat.

Az alkalmazás a működési adatait a felhasználónként a lokális adattárban. Az adatok automatikusan frissülnek.

Adatforrás

A VM-be több adatforrásból kerülhet adat, ezek egyike csak maga a vízrajzi modul. Az adatforrás minden adattétel mellett megjelenik információként. Ebben az ablakban látjuk a lehetséges adatforrásokat és azok leírását.

SHATIR kódok

A régebbi rendszerek használták az úgynevezett SHATIR fájlformátumokat, ezeket a VM is átvette. A SHATIR fájlokban az adatforrás és adattípus párt egy-egy kód helyettesíti. Ennek kiosztását mutatja az alábbi táblázat. Nincs teljes megfeleltetés megszűntek kódok illetve vannak olyan kódok amik nem léteztek, ezeket mi a korábbi szabályoknak megfelelően kipótoltuk.

Created with the Personal Edition of HelpNDoc: Transform Your CHM Help File Creation Process with HelpNDoc