Összefüggés grafikus szerkesztő
Az almodul célja, hogy grafikus segítséget nyújtson az összefüggések létrehozásához, szerkesztéséhez. Számos azonosságot mutat az „Összefüggések táblázatos bevitele” almodullal, ezért az ott leírtakat nem ismételjük meg.
Munkafelület
Az almodul munkafelülete 4 részből áll (lásd az alábbi ábrán).
Az „Összefüggések” panel a kiválasztott típusú, létező összefüggések listája. Lehetőséget ad…
- egy összefüggés kiválasztására,
- a szerkesztési zárolás feloldására,
- az ábrán való láthatóság és a rajzoláshoz használt szín beállítására,
A láthatónak jelölt összefüggések a grafikus panelen megjelennek.
A választott összefüggés alapadatai a „Kiválasztott összefüggés” panelen láthatók. A „Görbe pontjai” panelen a pontpárokkal megadott függvény látható.
Összefüggések grafikus szerkesztő. QH összefüggés.
Új összefüggés létrehozása
A menüsáv „Összefüggés” keretében indíthatjuk a létrehozást. A parancsgombra kattintva az összefüggések listája egy sorral bővül. Az összefüggés a soron következő sorszámot kapja (ez módosítható). Az Összefüggések táblázatos bevitele fejezetben leírtak szerint meg kell adni az összefüggés fő paramétereit.
A szerkesztés részleteit az alábbiak szerint tárgyaljuk:
- Mérési adatok kiválasztása, betöltése
- Közelítő függvény számítása
- Az adatok kézi bevitele, módosítása
- Az eredmények ellenőrzése, szórás számítás
- További lehetőségek
Mérési adatok kiválasztása, betöltése
Az összefüggés megszerkesztéséhez a mérési eredményeket használjuk fel. A következő lépéseket kell végrehajtani:
- A menüsáv „Vízhozam mérések” keretében be kell állítani a beolvasandó adatokra vonatkozó szűrési feltételeket. Ezek:
- időszak
- vízállás tartomány
- szelvény
- A „Hozzáad” paranccsal lehet az adatokat betölteni.
- A „Törlés” paranccsal a beállított feltételeknek megfelelő méréscsoportot el lehet távolítani.
- Az adatok szűrésére egy részletesebb áttekintést is lehetővé tevő választóablak is rendelkezésre áll. Ezt az alábbi menürészleten, kiemelten mutatott jelre kattintva lehet megnyitni.
- A mérésválasztó ablak egy szűrőfelületből és két táblázatból áll. A szűrési paraméterek alapbeállításai megegyeznek a főablak beállításaival. A „Hozzáad” paranccsal hívhatók be az adatok, amelyek a baloldali táblázatba kerülnek. Ezekből a kiválasztottak (vagy mind) az iránymutató gombokkal a jobboldali táblázatba vihetők. Ezek lesznek felhasználva az összefüggés számításához. Így az esetleges hibás vagy kevésbé megbízható mérési adatokat ki tudjuk szűrni.
- Megjegyezzük, hogy az összefüggések szerkesztéséhez olyan adatokat is fel lehet használni, amelyeknek mérési időpontja kívül esik az összefüggés beállított érvényességi időszakán. Viszont ezeket a méréseket a program a szórás számításakor nem veszi figyelembe.
Mérési eredmények választó ablaka
A fentiek szerint tehát a felhasználandó mérési adatoknak már létezniük kell az adatbázisban. Az adatok bevitelét vagy a Hozam programmal lehet megtenni a mérési jegyzőkönyvek számítása során vagy a VM program „Archív jegyzőkönyvek rögzítése, importálása” almodul ad erre lehetőséget.
Közelítő függvény számítása
- A szerkesztésben részt vevő mérési pontokra a „Függvény” paranccsal közelítő függvényt illesztünk. A függvény a legkisebb négyzetek elve alapján illesztett polinom. A polinom fokszáma módosítható (1, 2, 3). Jellemzően az alapbeállítás 2-es értékétől nem kell eltérni.
- A függvénypontok számítása egyenlően kiosztott értékekre történik meg, a független változó skálája szerint. A program alapértelmezett lépésközt beállít, a mérési adatok nagyságrendjének figyelembe vételével.
- A számított függvény-pontok tárolásához a program létrehoz egy „0” sorszámú, nem menthető összefüggést. A számított pontok felhasználásához azokat át kell másolni a szerkesztett új összefüggéshez. Erre két lehetőség van:
- az összefüggés listában a „0”-ás görbére jobb kattintással a teljes tartalmat át tudjuk másolni,
- vagy a „Görbe pontjai” táblázatból kijelölt sorokat ugyan csak jobb kattintással át tudunk másolni.
- Megjegyezzük, hogy a fentiekhez hasonlóan meglévő összefüggések vagy azok kijelölt pontjai is átmásolhatók.
- A polinom egyidejűleg több vízállástartományra is meghatározható. Ennek célja, hogy a meder jellegéhez alkalmazkodva (kisvízi, középvízi, hullámtéri tartomány) jobban illeszkedő elméleti görbe is számítható legyen. Ehhez a „Közelítő függvény” keretben a „Határok” mezőbe lehet egy vagy több határ-szintet beírni. (Egy szint 2 részre bontja a tartományt, 2 szint 3-ra, stb.) Az értékeket pontosvesszővel elválasztva kell beírni a mezőbe pl: 200;300;400; Ez a megoldás nagy helyismeretet és tapasztalatot feltételez.
Az adatok kézi bevitele, módosítása
- A közelítő függvény átmásolt pontjai a „Görbe pontjai” táblázatban szükség esetén módosíthatók (a monotonitási feltétel figyelembevételével), illetve új pontokkal kiegészíthetők.
- Az adatok módosítása a grafikus felületen is megtehető, adott pontra kattintva, egér-jobb-gomb húzással. Ehhez érdemes a kérdéses görbe-szakaszt erősebben kinagyítani. Ez a megoldás nagy gyakorlatot igényel.
Az eredmények ellenőrzése, szórás számítás
- A vizuális ellenőrzésen túl az új összefüggés fontos mutatója a szórás értéke, amit az Összefüggések táblázatos bevitele fejezetben leírtak szerint számít a program. Az MI-10-251/4-85 alapján vízállás-vízhozam kapcsolatok esetén az összefüggés elfogadható, ha a szórás értéke ≤ 0,7 (7%).
- Megjegyezzük, hogy a szórás számítása során a program csak azokat a méréseket veszi figyelembe, amelyek a megadott érvényességi időszakba esnek.
- A mért és számított értékek megtekinthetők az „Összefüggés-Szórás” parancsgombbal megjelenített ablakban:
További lehetőségek
- A menüsávon ki-be kapcsolható a mérési pontoknak az ábrán megjelenő címkéje és módosítható annak tartalma.
- Ha a grafikonon a függőleges tengely a vízállást mutatja, akkor az LKV, LNV érteke bejelölhető.
- A grafikonon valamely mérési adat pontjára kattintva a mérés részletei a „Mérés” panelen áttekinthetők. Ugyanitt jelölve az adott mérés ideiglenesen kihagyható vagy törölhető a számításból.
- A pont típus panelen a mérések alak-jelölése Időszak, érték vagy kategória alapján elkülöníthető.
Az időszaknál az évet osztják fel a határok lehet külön így téli és nyári félévre statisztikát számíttatni.
Az értéknél simán csak felosztják az abszolút értékekel.
A kategóriánál pedig az azonos csoportba tartozó mérésekre történik a számítás.
- A pont színezés panelen a mérések szín-jelölése Időszak, érték vagy kategória alapján elkülöníthető.
Amennyiben a fent jelzett segédpanelek a képernyőn nem látszanak, a grafikon fejlécére jobb kattintással megjelenő menüben a „Bezárt panelek” bejelölésével a panelek listája megjeleníthető. Az esetleg véletlenül bezárt egyéb panelek is ezen a módon nyithatók ki.
Idősávok szerint megkülönböztetett mérési adatok a grafikonon.
A szerkesztés végeztével az eredményt a „Összefüggés-Mentés” paranccsal menteni kell.
Created with the Personal Edition of HelpNDoc: Easily create PDF Help documents